Marsz pamięci dr Zbigniewa Hałata – 3.05.2022 r. Wrocław

0
2580

Marsz Pamięci dr Zbigniewa Hałata przejdzie ulicami Wrocławia w dniu 3.05.2022

(Cytując za organizacją społeczną: Murem za dr Anną Martynowską i lekarzami)

„17 kwietnia zmarł Dr Zbigniew Hałat znany i ceniony lekarz, specjalista epidemiolog, publicysta, działacz społeczny, wiceminister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny.

Aby pamięć o tym Wielkim Człowieku trwała, z inicjatywy jego przyjaciół, środowisk wolnościowych, medialnych oraz medycznych:

3 maja ulicami Wrocławia przejdzie Marsz Pamięci dr Zbigniewa Hałata

Zapraszamy do Wrocławia każdego, komu doktor był bliski. Weźmy ze sobą

biało- czerwone flagi i godnie pożegnajmy naszego przyjaciela, wybitnego człowieka.

Rozpoczniemy uroczystą mszą świętą, która odbędzie się 3 maja 2022 o godzinie 11:00 w Kolegiacie Świętego Krzyża przy placu Kościelnym 1 we Wrocławiu.

Tuż po mszy, zmarłego lekarza wspomną przyjaciele, osoby, które działały z nim społecznie oraz koledzy – lekarze.

Około godziny 13:00 ruszy Marsz pamięci dr Zbigniewa Hałata.

Trasa marszu będzie przebiegać przez plac Kościelny, ul. Katedralną, most Tumski, ul. Piaskową, plac Dominikański, Oławską (deptak), Rynek (pręgierz), ul. Kuźniczą, most Uniwersytecki, ul. Dubois, ul. Pomorską, plac Staszica, ul. Reymonta, most Osobowicki, ul. Osobowicką. Marsz zakończy się przy cmentarzu Osobowickim (wejście brama główna).

Kim był Zbigniew Hałat?

Zbigniew Hałat po studiach lekarskich na Akademii Medycznej we Wrocławiu wyjechał do Afryki, gdzie zajmował się zwalczaniem epidemii chorób tropikalnych, zakażeń i zatruć. W latach 1974-1984 pracował w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej we Wrocławiu, a później w Szpitalu Wojewódzkim im. Babińskiego.

W latach 80. był konsultantem ds. epidemiologii rządu w Kenii (w Afryce Wschodniej). Po powrocie do kraju poświęcił się zapobieganiu AIDS podczas działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu. W latach 1991-1993 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Do 2020 roku pracował jako dyrektor medyczny we wrocławskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jego felietony pt. „Spróbuj pomyśleć” w Radiu Maryja otwierały ludziom oczy na wiele spraw. Był też publicystą Telewizji Trwam. W 2000 założył Instytut Wody. Pełnił funkcję prezesa wielu organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów, Medycznego Centrum Konsumenta, Towarzystwa Ślężańskiego i Towarzystwa Dobroczynnego im. Joanny Ewy Hałat – Wielebnej Matki Józefy Hałacińskiej.

Był autorem opracowań, artykułów i wykładów m.in. z dziedziny zdrowia publicznego i praw konsumentów, szczególnie propagujących zdrową wodę oraz zdrowe żywienie.

Zwracał uwagę na to, że żywność modyfikowana genetycznie jest „współczesną bronią masowego rażenia, sprzyjającą rozwojowi infekcji, nowotworów oraz oporności bakterii”.

Zarzucał Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), że zajmuje się promowaniem ideologii, zamiast zwalczaniem chorób zakaźnych. W ciągu ostatnich dwóch lat, konsekwentnie sprzeciwiał się nie mającej podstaw „segregacji sanitarnej” oraz głośno mówił o wątpliwym bezpieczeństwie oraz skuteczności preparatów szczepionkowych przeciwko Covid-19

W 2021 wziął udział w konferencji inaugurującej powstanie Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców oraz został jednym z liderów ruchu Polska Jest Jedna.

Marsz Pamięci dr Zbigniewa Hałata

Organizujemy ten marsz, aby każdy mógł godnie go pożegnać. Cenimy Pana doktora za to, że nie bał się mówić prawdy, pomimo ryzyka poniesienia konsekwencji. Będzie nam go brakowało. Postaramy się kontynuować jego pracę, przekazując wiedzę dalej. Był to człowiek o wielkim sercu dla innych. Duże doświadczenie w pracy jako epidemiolog i lekarz oraz rozległa wiedza, pozwoliły mu formułować prawidłowe wnioski i oceny. Wielu z nas otworzył oczy na prawdę o szczepieniach i pandemii. Jest bohaterem obecnych czasów.”

„Od wielu lat (na długo przed tzw pandemią) krytycznie odnosił się do „przemysłu GMO” i w tym zakresie również udzielał się społecznie, jak napisała Jadwiga Łopata: „Dr Hałat wykraczał daleko poza swoje profesjonalne umiejętności medyczne, wspierając
kampanie na rzecz ochrony zdrowia i dobrobytu kraju. Mieliśmy wielki zaszczyt współpracować z nim, szczególnie podczas kampanii na rzecz Polski wolnej od GMO, którą zdecydowanie popierał, nazywając nasiona GMO „bronią masowego rażenia”. Mamy głęboki szacunek dla doktora Hałata; będzie nam go bardzo brakowało. Wszyscy go kochaliśmy i kochamy. Niech ta Miłość rozprzestrzeni się na całą Polskę i pokona zło, które przeniknęło do naszego kraju.” (Paweł Nogal, wpis na fb)

Kontakt dla mediów:

tel. 606 668 891